Show speakers Show titles
Monday, May 15
09:00  -  10:30 11:00  -  12:30 14:00  -  15:30 16:00  -  17:30
Opening Plenary
  1. Maurizio  Binacchi
  2. Emilio Migneco
  3. John Delaney
Bridging the Mediterranean
  1. Aouaouche  El-Maouhab
  2. Omar  Karam
  3. Redouane  Merrouch
  4. Yousef  Torman

(for Sunday and Friday, see also: Meetings around the Conference)
 

TERENA Technical Advisory Council
(closed meeting)
09:00 - 12:30 (Room F)

Tutorial on Passive Monitoring 09:30 - 12:30 (Room C)
(registration required)

Juniper Networks R&E Summit 09:30 - 12:30 (Room B)

EUMEDCONNECT Project Meeting 09:30 - 12:30 (Room A)

Opening Reception
19:30 - 23:00

Demanding Applications
  1. Ted Hanss
  2. Martin Bech
  3. Marco Berni
High-speed Networks and Protocols
  1. Doug Leith
  2. Vladimir Smotlacha
  3. Lachlan Andrew
Realtime Multicast
  1. Stig Venaas
  2. Marnix Goossens
  3. Matthias Wählisch
Tuesday, May 16
09:00  -  10:30 11:00  -  12:30 14:00  -  15:30 16:00  -  17:30
Plenary 2 - What Really Happens on the Internet?
  1. Michael R. Nelson
IPv6 Security
  1. Steve Kent
  2. Mike Warfield
Security on the Backbone: Detecting and Responding to Attacks
  1. Maurizio Aiello
  2. Nicolas Fischbach
Hands-on Security on Wireless Networks
  1. Pierre Ansel
  2. Florian Prester
  3. Josh Howlett
  4. Eric Vyncke

17:45 - 19:30

Extreme Networks BoF on Security (Room C)

BoF on the Exchange of Ideas for New Services (Room E)

Nortel BoF on Photonic Networks (Room B)

BoF on VoIP and issues related to the SIP protocol (Room D)

Federations
  1. Ken Klingenstein
  2. Nicole Harris
  3. Ueli Kienholz
Technologies for Federated Identity
  1. Diego López
  2. Stefan Winter
  3. José Manuel  Macías
Federations and Other Fabrics
  1. John-Paul Robinson
  2. David Kelsey
  3. David Chadwick
Network Technologies Beyond 2006
  1. Miroslav Karásek
  2. Klaus Grobe
  3. Cees De Laat
Optical Networks: Testbeds and Deployment
  1. Peter  Kaufmann
  2. Marian García Vidondo
  3. Ana Preston
  4. Christian Todorov
Packet vs Circuit Switching - What Will Prevail?
  1. Ronald Van Der Pol
  2. Simon Leinen
  3. Mauro Campanella
  4. Simon Leinen
  5. Cees De Laat
Connecting Schools
  1. Maurice Van Den Akker
  2. Helen Foster
  3. Roel Rexwinkel
  4. Athanasios  Liakopoulos
Content Networks for Education
  1. Thomas C. Schmidt
  2. Elise Roders
  3. Rob Symberlist
Videoconferencing and Streaming Services
  1. Fabio Vena
  2. Olivier Jeger
  3. Nuno Gonçalves
Monitoring and Measurement
  1. Maurizio  Molina
  2. Pere Barlet-Ros
  3. Kostas  Kavoussanakis
  4. Ladislav Lhotka
LOBSTER Workshop on Monitoring and Measurement
  1. Evangelos  Markatos
  2. Herbert Bos
  3. Herbert Bos
LOBSTER Workshop on Monitoring and Measurement
  1. Vladimir Smotlacha
  2. Arne Øslebø
  3. Michalis  Polychronakis
Wednesday, May 17
09:00  -  10:30 11:00  -  12:30 14:00  -  15:30 16:00  -  17:30
Plenary 3: High-definition Users
  1. Ann Doyle
  2. Egon Verharen
Deploying Mobile Technologies
  1. Andrea Baldi
  2. Hansruedi Born
  3. Bettina Buth
The world of eduroam
  1. Henk Eertink
  2. Chris Myers
  3. Philippe Hanset
Wireless Accessibility: The Hot Promenade
  1. Rok Papež
  2. Herbert Almus
  3. Carsten Bormann

Gala Evening
20:00 - 23:00

Networks on Networks - Applications
  1. Björn Larsson
  2. Danilo Reitano
  3. Cezary Mazurek
Network Management and Detective
  1. Dave Wilson
  2. Maarten Koopmans
  3. Anand Patil
Light Management
  1. Stefan Kraxberger
  2. Christoph Barz
  3. Bram Peeters
Human, Infrastructural and Computational Networks
  1. Federico Ruggieri
  2. Miron Livny
  3. Jennifer Schopf
Networks on Networks - Grids
  1. Jean-Marc Uzé
  2. Michael Behringer
  3. Afrodite Sevasti
Recent Results from eInfrastructures in South East Europe
  1. Zoran Jovanović
  2. Pavle Vuletić
  3. Emanouil  Atanassov
What are NRENs for? Panel Discussion
  1. Michael Behringer
  2. Saleem Bhatti
  3. Miroslav Milinović
  4. Tim  Marshall
Analysing User Needs
  1. Mike Norris
  2. Magnus Strømdal
  3. John Chevers
Service Portfolio Management and NRENs
  1. Nicole Harris
  2. Zbigniew Krzewiński
  3. Ronan Byrne
NoAH Workshop on Honeypots
  1. Evangelos  Markatos
  2. Herbert Bos
  3. Michalis  Polychronakis
NoAH Workshop on Honeypots
  1. Jan  Kohlrausch
  2. Thorsten Holz
  3. Manuel Costa
NoAH Workshop on Honeypots
  1. Niels  Provos
  2. Christopher  Kruegel
  3. Ilias Chantzos
Thursday, May 18
09:00  -  10:30 11:00  -  12:30 14:00  -  15:30 16:00  -  17:30
Videoconferencing and High-definition Video
  1. Michael Wellings
  2. Petr Holub
  3. Philippe Galvez
Closing Plenary
  1. Harald Alvestrand
  2. Shirley Wood

TERENA General Assembly
(closed meeting)
14:00 - 17:30

(for Sunday and Friday, see also: Meetings around the Conference)

Cisco Systems Workshop (Room B)

TERENA General Assembly (Room F)

TF-VVC (Room C)

Research Networking beyond Europe
  1. Michael Stanton
  2. Duncan Martin
  3. David West
Campus Networks
  1. Vidar Faltinsen
  2. Herman Moons
  3. Ligia Maria  Ribeiro
Privacy and Legal Issues for Network Operators
  1. Ilias Chantzos
  2. Scott McIntyre
  3. Chris Oornick
  4. Scott McIntyre
e-Infrastructures: Addressing More Ambitious Challenges
  1. Hervé  Péro
  2. Mario Campolargo
  3. Vasilis Maglaris